Zadzwoń teraz!
Cydalima perspectalis, znana również jako ćma bukszpanowa, jest gatunkiem owada z rodziny ćmowatych (Pyralidae). Występuje na całym świecie, w tym w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz na Wyspach Kanaryjskich. Jest szkodnikiem szkodliwym dla bukszpanu, który jest jego główną pożywką. Larwy tego gatunku żerują w liściach i młodych gałęziach bukszpanu, powodując ich uszkodzenie. Samice składają po kilka jaj w spękanych liściach bukszpanu, które następnie wykluwają się w larwy. Larwy te są zwykle zielone lub żółte z czarnymi lub brązowymi paskami i mogą osiągnąć długość do 13 mm. Po przejściu okresu larwalnego larwy wiją się w kokony, w których przechodzą przez stadium poczwarki, a następnie przekształcają się w dorosłe owady. Dorosłe ćmy bukszpanowe są małymi, zielonkawo-żółtymi ćmami o długości ok. 10 mm i z czarnymi plamkami na skrzydłach. Są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, a także wkrótce po wykluciu.
Podstawowe sposoby walki z ćmą bukszpanową:
Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową
Opryski mikrobiologiczne i chemiczne na ćmę bukszpanową
Ręczne wyłapywanie gąsienic ćmy bukszpanowej.
Strząsanie ćmy bukszpanowej z bukszpanów.
Zmywanie ćmy bukszpanowej silnym strumieniem wody.
Naturalni wrogowie ćmy bukszpanowej.
Jak walczą ogrodnicy GRABLI z ćmą bukszpanową:
Pułapki feromonowe
Opryski
Akcja “Nie bądź taki przygarnij ptaki”
Do wykonania oprysku na Ćmę bukszpanową zalecane są przede wszystkim preparaty zawierające biologiczny czynnik aktywny, np. bakterie Bacillus thuringiensis, np. Lepinox Plus które infekują żarłoczne gąsienice ćmy bukszpanowej, powodując ich śmierć w ciągu 3 dni od wykonania oprysku.
Ćma bukszpanowa jako nowy szkodnik w Polsce (od ok. 2012 roku). Nie miała naturalnych wrogów, dzięki czemu szybko opanowała nasz kraj. Jednak już to się zmieniło. Dziko żyjące ptaki: mazurki, sikorki bogatki, wróble, zięby - zasmakowały w tym szkodniku a łatwo je zwabić wieszając budki lęgowe.
Firma GRABLI udzieli Ci wsparcia w pracach ogrodniczych - potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń!
Toruń
Chełmża
Gmina Łubianka: Bierzgłowo, Biskupice, Brąchnowo, Dębiny, Leszcz, Łubianka, Pigża, Przeczno, Słomowo, Warszewice, Wybcz, Wybczyk, Wymysłowo, Zamek Bierzgłowski
Gmina Chełmża: Brąchnówko, Browina, Grzywna, Kończewice
Gmina Łysomice: Lulkowo, Łysomice, Olek, Ostaszewo, Osieki, Papowo Toruńskie, Piwnice, Różankowo, Świerczynki, Świerczyny, Tylice, Wytrębowice, Zakrzewko
Gmina Zławieś Wielka: Cegielnik, Cichoradz, Czarne Błoto, Czarnowo, Górsk, Gutowo, Łążyn, Pędzewo, Przysiek, Rozgarty, Rzęczkowo, Siemoń, Skłudzewo, Stary Toruń, Toporzysko, Zarośle Cienkie, Zławieś Mała, Zławieś Wielka.
Aktualizacja: