Regulamin RODO - Twoje dane osobowe,

Grabli o naszej działalności

Stwórz stronę bez kodowania

Zadzwoń 880 613 979

Zadzwoń teraz!

880 613 979

Twoja pomoc

... z drzewami i krzewami!

Liściaste

Iglaki - tuja, żywotnik

Pomoc w ogrodzie przy drzewach i krzewach:

Najpopularniejsze drzewa i krzewy w ogrodzie.

Tuje (właściwa nazwa żywotnik łac. Thuja) to zimozielone drzewa i krzewy z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W polskich ogrodach spotyka się trzy gatunki  żywotnik zachodni (Thuja occdentalis) oraz rzadziej żywotnik wschodni (Thuja orientalis) i żywotnik olbrzymi (Thuja plicata). Największą popularnością cieszą się odmiany żywopłotowe żywotnika zachodniego, zwłaszcza Brabant i Szmaragd. 

 

Sadzimy, przycinamy i nawozimy tuje szybko i skutecznie.

  

 

Popularne krzewy liściaste do ogrodu - ozdobne kwiaty

 

Migdałek trójklapowy –  kwitnie wiosną jasnoróżowymi kwiatami i osiąga około 2 m wysokości, często jest również sadzona forma szczepiona na pniu. Doskonale prezentuje się zarówno jako soliter, jak i posadzony z innymi roślinami na rabacie.

 

Forsycja pośrednia – ta roślina dorasta do 2–3 m wysokości a kwiaty pojawiają się bardzo często przed liśćmi. Dostępne odmiany, różnią się m.in. intensywnością wzrostu. 

 

Żylistek szorstki – kwitnienie zazwyczaj w czerwcu-lipcu, osiąga około 2 m wysokości. Wymaga wysokiej wilgotności i zacienionych stanowisk- słabo znosi suszę.

 

Pięciornik krzewiasty – bardzo długo kwitnący krzew od połowy, końcówki maja do października. Odmiany różnią się m.in. kolorem kwiatów (biały, żółty, pomarańczowy, różowy czy czerwony). Dorasta do metra wysokości. Lubi słoneczne stanowisko i sadzi się go pojedynczo lub w grupach ale doskonale nadaje się także na obwódki i niskie żywopłoty.

 

Jaśminowiec wonny – pachnące kwiaty pojawiające się w maju. Osiąga  do 2–3 m wysokości, ma długie, przewisające pędy. Można sadzić ją pojedynczo lub w grupach.

 

Popularne krzewy o ozdobnych liściach

 

Bukszpan wieczniezielony – to zimozielony, wolno rosnący krzew o drobnych, jajowatych, błyszczących, skórzastych i ciemnozielonych liściach. Doskonale znosi cięcie, dlatego znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Można go formować w różne kształty. Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne.

 

Irga błyszcząca – to rosnący na około 1–2 m wysokości krzew posiadający ciemnozielone i błyszczące liście, jesienią zmieniają barwę na brunatnoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Lubi stanowiska słoneczne bądź półcieniste. Bardzo odporna na mróz i wytrzymała na suszę. Idealnie nadaje się do przycinania  – świetnie nadaje się na żywopłoty formowane.

 

Trzmielina Fortune’a – płożący zimozielony, gęsty i wolno rosnący krzew. Ma drobne, jajowate lub eliptyczne liście. Sprawdza się jako roślina okrywowa i obwódkowa, dobrze wygląda również pojedynczo. Rośnie i lubi stanowiska słoneczne, i półcieniste.

 

Berberys Thunberga – krzew o drobnych liściach zebranych po kilka w różyczkowate wiązki. Odmiany różnią się się od siebie barwą liści i spotykamy ciemnozielone, czerwone, różowoczerwe, pomarańczowo-czerwone, złocisto-zielone, jasnozielone. Sadzone najczęściej pojedynczo lub w grupach. Nadaje się także na żywopłoty. Lubi wysokie nasłonecznienie, jednak może też być sadzony na stanowiskach półcienistych.

 

Pęcherznica kalinolistna – dorasta od 1 do 3 m wysokości i jest to uzależnione od odmiany. Poszczególne odmiany różnią się również barwą liści - spotykamy zielone, żółte, czerwone, bordowe. Jest odporna na mróz i suszę - rośnie na stanowiskach słonecznych i delikatnie zacienionych.

  

Nasze usługi wykonujemy w miejscowościach:

Toruń

Chełmża

Gmina Łubianka: Bierzgłowo, Biskupice, Brąchnowo, Dębiny, Leszcz, Łubianka, Pigża, Przeczno, Słomowo, Warszewice, Wybcz, Wybczyk, Wymysłowo, Zamek Bierzgłowski

Gmina Chełmża:  Brąchnówko, Browina, Grzywna, Kończewice

Gmina Łysomice:  Lulkowo, Łysomice, Olek, Ostaszewo, Osieki, Papowo Toruńskie, Piwnice, Różankowo, Świerczynki, Świerczyny, Tylice, Wytrębowice, Zakrzewko

Gmina Zławieś Wielka: Cegielnik, Cichoradz, Czarne Błoto, Czarnowo, Górsk, Gutowo, Łążyn, Pędzewo, Przysiek, Rozgarty, Rzęczkowo, Siemoń, Skłudzewo, Stary Toruń, Toporzysko, Zarośle Cienkie, Zławieś Mała, Zławieś Wielka.

 

 

Potrzebujesz wsparcia przy drzewach i krzewach - zamów ogrodnika który wykona za Ciebie:

  • sadzenie drzew i krzewów,

  • nawożenie drzew i krzewów (nawozami sypkimi, płynnymi oraz w oprysku)

  • przycinanie drzew i krzewów,

  • walka z chorobami i szkodnikami,

  • zabezpieczenie roślin przed mrozem.

  

Przycinanie żywopłotów

Iglaki - pozostałe

Cis pośredni Brownii -  bardzo wolno rosnący 2,5 w około 15 lat i dorasta do 3-5 m, o szerokim krzaciastym przekroju. To odmiana męska - brak owoców (pestki są trujące), wybierany zatem przez rodziców dzieci (mimo to wciąż oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wszystkie organy rośliny są trujące jak u każdego cisu).

 

Sosna oścista - bardzo wolno rosnące drzewo potrzebujące nawet  30 lat do osiągnięcia 3 m wysokości. Sosna ta wygląda nietypowo – przypomina nieco araukarię. Poskręcane i niekiedy przewieszające się pędy sosny ościstej są gęsto pokryte krótkimi, przylegającymi, długowiecznymi (do 15 lat) igłami. 

 

Jodła koreańska - dorasta do 8 m wysokości przy półtora metrowej średnicy szerokości. Iglak wolno rosnący (zwłaszcza w pierwszych latach). Pędy gęsto pokryte igłami o płaskim kształcie w jednolicie jasnozielonej barwie z wierzchu i kredowobiałej od spodu. Ozdobą jodły są także sterczące szyszki.

 

Świerk biały 'Conica' - to miniaturowa odmiana świerku – osiąga do 1,5 m wysokości. Ma stożkowaty wygląd. Pędy są cienkie i wiotkie, pokryte jasnozielonymi, delikatnymi igłami. Ze względu na niewielkie rozmiary ten świerk sprawdzi się w każdym ogrodzie. Poleca się go zwłaszcza na szpalery, do posadzenia w wyeksponowanych miejscach na trawniku lub do dekoracji skalniaków.

 

Świerk kłujący (Picea pungens)- bardzo okazałe drzewo o rozłożystym, stożkowatym pokroju, osiąga nawet 15-20 m. Sztywne mocne pędy, rosnące pod kątem prostym od przewodnika. Jasne, grube i kłujące igły są niebieskozielone z siną linią. Posiada ozdobne zwisające szyszki o pofałdowanych łuskach. Przeznaczany zwykle jako soliter ze względu na wielkość.

 

Kosodrzewina - zazwyczaj dorasta do ok. 2 m wysokości choć zdarza sie do 4 m. Rozrasta się wszerz, z tego względu potrzebuje dużo przestrzeni. Pędy pokryte długimi sztywnymi igłami, wyrastają pionowo od podstawy. Kosodrzewina nadaje ogrodowi dzikiego, naturalnego charakteru. Sadzona zwykle na skalniakach i wrzosowiskach. Zapobiega erozji gleby, np. na skarpach.

 

Cyprysik nutkajski Pendula -maksymalnie osiąga do 8 m wysokości. Iglak o płaczącym z pędami wyrastającymi z pnia silnie zwisającymi w dalszych częściach. Igły posiadają matowo-zielony lub wręcz szaro-zielony kolor. Sprawdza się jako soliter.

 

Jałowiec pospolity -  krzew rosnący do 3-5 m. Może być krzewiasty, kulisty, stożkowaty lub płożący  w zależności od odmiany. Krótkie, sztywne, kłujące i porastają pędy z każdej strony. Jesienią pojawiają się szyszkojagody – to ceniona przyprawa, szczególnie do dziczyzny.

 

Modrzew europejski- okazałe drzewo – dorasta do 50 m wysokości, posiada również formy małych drzew. Gruby, regularny pień. Młode drzewa posiadają stożkowy wygląd, u starszych pojawia się bardziej nieregularna i rozłożysta forma. Korona składa się z pendów z jasnozielonych sezonowych igieł z drobnymi, owalnymi szyszkami. Nadaje się do dużych ogrodów.

Kształtowanie i przycinanie drzew ozdobnych