Zadzwoń teraz!

880 613 979

Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć?

Większość właścicieli pięknych trawników - kreta traktuje jako szkodnika choć to strasznie pożyteczne zwierzę. Niszczy trawnik = szkodnik = należy się go pozbyć lub zapobiec jego wizycie. Pytanie - jak się go pozbyć?

 

Mamy do dyspozycji prewencje - siatkę na krety. Jeśli jest dobrze ułożona stanowi dla kreta barierę nie do przebicia.

 

Kolejne sposoby to gdy kret już się pojawi w naszym ogrodzie. Chyba kret stanowi wyzwanie ponieważ patrząc na dostępne środki mamy do dyspozycji: karbid, płyny zapachowe (uwaga jeśli się polejemy takim płynem może być nie lada wyzwanie zmyć zapach), odstraszacze dźwiękowe - bateryjne i solarne (najlepiej montować je w kopcach a efekty są dopiero po kilku-kilkunastu dniach i kilku, kilkunastu zainstalowanych urządzeniach), kretołapki (zarówno by złapać kreta żywcem jak i nie - najpopularniejsze rurkowe; krety mają czuły węch - dlatego trzeba uważać by nie zostawić na nich swojego zapachu), trutki (bywają nieskuteczne i trzeba uważać gdy ma się dzieci lub zwierzęta), specjalne nawozy, gazy, pułapki gazowe i pirotechniczne (najdroższe). Która jest skuteczna - każda i żadna. Złapałem czasem kreta na żywołapkę, czasem wystarczyło zastosować odstraszacze dźwiękowe… a czasem pełen determinacji od 4 rano oczekiwałem jego wizyty na świeżym powietrzu by złapać go osobiście. W naszym sklepie (grabli.pl/sklep) znajdziecie żywołapki i odstraszacze akustyczne.

 

Wyjaśnijmy na koniec - krety pod ochroną? Tak są pod ochroną ale wyłącznie „osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji, hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych”. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wydane na podstawie art. 49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134).

 

Firma GRABLI udzieli Ci wsparcia w pracach ogrodniczych - potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń!

Toruń

Chełmża

Gmina Łubianka: Bierzgłowo, Biskupice, Brąchnowo, Dębiny, Leszcz, Łubianka, Pigża, Przeczno, Słomowo, Warszewice, Wybcz, Wybczyk, Wymysłowo, Zamek Bierzgłowski

Gmina Chełmża:  Brąchnówko, Browina, Grzywna, Kończewice

Gmina Łysomice:  Lulkowo, Łysomice, Olek, Ostaszewo, Osieki, Papowo Toruńskie, Piwnice, Różankowo, Świerczynki, Świerczyny, Tylice, Wytrębowice, Zakrzewko

Gmina Zławieś Wielka: Cegielnik, Cichoradz, Czarne Błoto, Czarnowo, Górsk, Gutowo, Łążyn, Pędzewo, Przysiek, Rozgarty, Rzęczkowo, Siemoń, Skłudzewo, Stary Toruń, Toporzysko, Zarośle Cienkie, Zławieś Mała, Zławieś Wielka.

Prace ogrodnicze wykonujemy między innymi w miejscowościach:

Aktualizacja:

16 grudnia 2022